Георгафія

Вчитель географії Зеленогайської школи І-ІІІст.
Демченко Олена Миколаївна


Урок з географії у 6 класі
Тема уроку:  Вулканізм і вулкани. Джерела, гейзери.
Мета уроку:
освітня: поглибити знання про внутрішні процеси Землі,формувати в учнів уявлення про походження вулканів і гейзерів, ознайомити з їх будовою; виявити основні області розповсюдження вулканів і гейзерів;
розвиваюча:розвивати пам’ять, вміння працювати з картами, аналізувати, робити висновки, виділяти головне;
виховна: виховувати загальний інтерес, почуття відповідальності та дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
Очікувані результати: учні закріплять знання про будову Землі та її
внутрішні процеси; сформують вміння позначати на контурній карті вулкани і сейсмічні пояси.
Тип уроку: комбінований, з використанням ІКТ (презентація).
Обладнання: підручник географії, атлас, контурні карти, фізична карта світу.

Хід уроку:
І. Організаційний момент
          Доброго дня, шановні учні та колеги! Сьогодні у нас незвичний урок, бо на ньому присутні гості - це вчителі нашої та інших шкіл. Я впевнена, що ми з вами дуже плідно попрацюємо. Сподіваюсь на вашу підтримку та співпрацю.
А девізом нашого уроку нехай будуть слова
Напружуй нерв, напружуй мозок,
Сприймай, збагни і зрозумій…
А щоб все вдалося,  треба налаштуватися тільки на успіх, тільки на позитив. Отже, почнемо.
 І почнемо із « Хвилинки синоптика»
Пізнавати Землю, відкривати для себе щось нове цього вчимося ми на наших уроках. Отже, налаштуємося на географію.
ІІ. Актуалізація опорних знань
А зараз, давайте пригадаємо основні поняття минулих уроків, без яких ми не можемо рухатись далі. Я пропоную розгадати кросворд.
Слайд 1-9 «Кросворд»
1. Коливання, що поширюються в Землі від  вогнищ землетрусів, - це сейсмічні? (хвилі)
2.Місце на земній поверхні, де відбуваються найзначніші руйнування? (епіцентр)
3. Найобємніша частина Землі ?(мантія)
4. Материк південної півкулі. що утворився в результаті розколу материка     Пангея ? (Гондвана)
5.Верхній в'язкий шар мантії ? (астеносфера)
6.Прилад , який фіксує коливання земної кори ? (сейсмограф)
7.Місце в надрах Землі, де зароджується землетрус? (гіпоцентр)
8. Внутрішня, найрозпеченіша частина Землі ? (ядро)
9.Хвилі що виникають в результаті підводного землетрусу? (цунамі)
----І так, прочитайте слово, яке ми відгадали. (Літосфера) Це оболонка Землі, і ми продовжуємо її вивчати.
Робота з картою
         --- Я хочу, щоб ви  з минулого уроку пригадали  і показали на карті сейсмічні пояси землетрусів. (Альпійсько-Гімалайський, Тихоокеанський, Серединно-океанічний)
          І так, ми згадали пояси, де найбільше трапляються землетрусів. Це те, що ми вивчали на минулому уроці.
Прийом «Театралізація»
     ---- Далі у вас було таке творче домашнє завдання - необхідно було двом парам підготувати «Правила поведінки під час землетрусів», щоб один учень показував правильні дії, а другий – неправильні. Задача решти класу за допомогою кружечків спробують визначити, хто в парі позитивний герой (червоний), а хто антигерой(синій).
Дається команда ЗЕМЛЕТРУС спочатку 1 групі, а потім-2.
ПІДСУМОК до завдання
визначення героїв.

III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів
  --- Нагадайте мені, яку тему ми вивчаємо 2 останні уроки (внутрішні сили Землі)
  ---- А, що ми відносимо до внутрішніх сил Землі?

    Внутрішні сили Землі
↓                ↓                      ↓
рухи        землетруси       ?
земної
кори

       ---А зараз послухайте одну розповідь, яку я вам зачитаю.
Прийом «Дивуй!» (Історія про загибель Помпеї) Слайд10   «Помпеї»,
 Слайд11«Везувій», Слайд 12 «Рештки міста».
...Колись, за сивої давнини, на березі Неаполітанської затоки в Італії стояло веселе й ошатне місто Помпеї. На його вулицях завжди було жваво. До цього курортного міста приїздили відпочивати знатні римляни. Життя в Помпеї було спокійне, і ніщо не пророкувало катастрофи... З деякого часу з вершини великого Пагорба поблизу міста почав вириватися димок, а іноді чувся гул. Ніхто із мешканців міста не знав, що Пагорб — це згаслий вулкан, який зараз має назву Везувій. Одного дня дим із Везувію почав валити сильніше, ніж звичайно. Однак жителі майже не звертали на це уваги — вони поспішали швидше закінчити свої справи, щоб встигнути на гладіаторські ігри. Видовище вже почалося, коли раптом настала пітьма, задушливі гази наповзли на місто, високо в небо з Пагорба підкинулося полум’я. На місто почав падати все густіший попіл. Ошалілі люди бігли не озираючись, намагаючись сховатись, щоб урятувати своє життя. Вони ховалися в підвалах, щоб перечекати лихо. Нікому не вдалося врятуватися, адже все місто було поховане під багатометровим шаром попелу... Про місто згодом забули. Але ось одного разу, багато років потому, в полі почали рити колодязь і наштовхнулися на мармурову статую. Почалися розкопки, і загибле місто знову побачило сонячне світло. Сьогодні Помпеї — місто-музей, який відвідують тисячі туристів.


Слайд 13 Оголошення теми та мети уроку «Вулканізм і вулкани. Джерела, гейзери»
Чи здогадалися ви, яку тему ми будемо сьогодні розглядати? (Запис теми у зошит)
Мета нашого уроку – поглибити знання про внутрішні процеси Землі, формувати знання про вулкани та райони їх поширення, розвивати вміння працювати з картами та виховувати загальний інтерес.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Вулкани. Будова, причини їх утворення.
Метод «Асоціація»
-         Діти, з чим у вас асоціюється вулкан, виверження вулкана? (повітряна кулька, з якої випускається повітря; попкорн на гарячій сковорідці)
Дослід Пропоную поглянути на дослід
-         Що ви побачили?
-         Чому відбувається цей процес?
-         Чому відбулося горіння?
Розповідь вчителя
Ви вже знаєте про існування астеносфери. Саме тут відбувається утворення магми – це розпечена речовина, вона дуже гаряча і знаходиться під високим тиском. Вона шукає вихід на поверхню Землі. А так як верхній шар Землі не суцільний, а складається із великих блоків.(Як називаються ці блоки? ЛП). Рух літосферних плит призводить до розривів  у земній корі. Таким виходом являються тріщинки земної кори. І як ви пам’ятаєте земна кора дуже тоненька.(Скільки км? 5-70 км). Не дарма народна мудрість каже «Де тонко, там і рветься».
Слайд 14 Будова вулкана
     Давайте поглянемо на слайд.  Тепер потрібно дати назви складових  цієї гірки-вулкана.
      Перед вами внутрішня будова вулкана. Місце, де він зароджується  називається ВОГНИЩЕ ВУЛКАНУ.     Піднімаючись до поверхні магма робить собі прохід, так званий канал, який називається ЖЕРЛО. Коли магма виходить на поверхню, утворюється така «чаша» - це КРАТЕР, через нього вона виливається на поверхню, і вже називається лава, яка з часом застигає. Отже, коли магма виходить на поверхню і застигає, вона утворює такий конус.
Слайд 15 Зовнішня будова вулкана
       А, чи може бути декілька кратерів? (так,бо поряд можуть бути ще тріщинки у земній корі)


      Отже, магма може тверднути в товщі земної кори або виливатися на поверхню. Цей процес називається магматизм. Записали в зошит цей термін та його визначення(Процес утворення магми та переміщення її в земній корі називається магматизмом).
Слайд 16 Магматизм
      Отже, магматизм буває внутрішнім ( це коли магма не досягає земної поверхні і застигає у тріщинах земної поверхні) та зовнішній ( це коли магма виливається на поверхню – назовні, утворюючи лаву)

Метод «Незакінчене речення» робота з підручником с.88.       Відкрийте підручник на стр.88 та знайдіть у тексті відповідь до незакінченого речення.
Слайд 17  Підняття магми з надр Землі та виливання її на поверхню називають -???
Слайд 18  Підняття магми з надр Землі та виливання її на поверхню називають ВУЛКАНІЗМОМ
Слайд 19 ВУЛКАН – це???
Слайд 20  ВУЛКАН – це місце виходу магми на земну поверхню у вигляді конусоподібної гори. Бо вона формується багатьма нашаровуваннями застиглої лави.
Отже, вулканізм, відноситься до внутрішніх процесів земної кори. Тому 3 тя частина нашої схеми вулканізм.(Схема)
Випереджальне завдання. Походження слова «вулкан»(виступ учня)
Свою назву вулкани дістали від імені Бога вогню Вулкана у древніх римлян. Слово вулкан прийшло до нас з давнього Риму де вулкани вважали трубами ковальських печей. В перекладі з латинської «vulkanus» – вогонь, полум’я. Один із богів у стародавній Греції – бог-коваль, якого греки називали Гефест, у стародавніх римлян вшановувався як Вулкан.
Робота в парах
Слайд 21 Схема-завдання «Продукти виверження вулкана»
Користуючись підручником (ст. 89), закінчіть схему «Продукти виверження вулкана» (запис на папері-схема)
Слайд 22 Схема-відповідь «Продукти виверження вулкана»
       Порівняйте свої відповіді із слайдом, виправте свої помилки, якщо є.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Треба трохи відпочити.
Ми придумали до нашої теми фізхвилинку, я називаю терміни, ви групуєте їх на зовнішні та внутрішні,і відповідно сідаєте або встаєте.
Ядро  лава  мантія  цунамі
гори
свердловини
Слайд 23 Групи вулканів
-         Які бувають вулкани? (діти читають – діючі, сплячі, згаслі)
Робота з атласом  Зараз ви відкриєте атласи, погляните в умовні позначення  (ст. 22-23).
-         Як позначаються згаслі і діючі вулкани на карті?
Випереджальне завдання
      А зараз послухайте цікаву інформацію про вулкани на Землі з приставкою «НАЙ»
1учень – найспокійніший Слайд 24 Онтаке
2учень – найбільший Слайд 25 Мауна-Кеа
3учень – найвідоміший Слайд 26 Ісалько
2.Гейзери. Гарячі джерела
Пропоную об’єднатися у 2 групи по 4 учня, для наступного завдання «Післявулканічні явища» , а неповна група ( тобто пара ) працюватиме з окремим завданням.
1 група «Гейзери»
2 група «Гарячі джерела»
Визначити координати вулкана Кракатау (для індивід)
1 група Слайд 27«Гейзери»
Поряд із діючими, вулканами, а часто і згаслими, трапляються гейзери. Це свідчить про те, що розжарена магма близько підходить до поверхні й нагріває підземні води. Гейзери періодично викидають фонтани гарячої води з-під землі. Чим пояснити цю загадку природи? Гейзер діє за принципом чайника. У підземних порожнинах вода нагрівається до 100 °С, закипає й під тиском із шумом виривається нагору, мов пара з чайника. Ці фонтани сягають висоти 40-90 м. Потім, з охолодженням води, виверження припиняється до наступного її нагрівання та утворення пари. Кожний гейзер має свій режим дії (від хвилини до кількох діб). Гейзери відомі на Курильських островах, Камчатці (Долина гейзерів), у США (Єллоустонський національний парк), на острові Ісландія, у Новій Зеландії тощо.

1.       Що таке гейзери?
2.       Яка температура?
3.       Яка висота гейзерів?
4.       Місця розташування гейзерів?

2 група Слайд 28«Гарячі джерела»
На відміну від гейзерів, гарячі джерела спокійно витікають з тріщин у земній корі. Гарячі джерела по іншому називають термальні джерела - це підземна вода, що виходить з під землі, температура якої має показник рівний вище середньорічної температури, характерної для даної місцевості. Гарячі джерела мають температуру понад 37-50 градусів. Ця вода, як правило мінеральна і чиста, в складі якої є речовини надають лікувально-профілактичну дію. Такі джерела мають цілющі властивості, завдяки чому вони дуже популярні серед людей, що бажають поправити своє здоров'я.Завдяки цьому існує безліч санаторіїв, які запрошують людей відвідати санаторій і підлікуватися.Вода надходить з далеких надр землі, де нагрівається гірською породою або в місцях вулканічних скупчень.Гарячі мінеральні джерела поділяються на теплі (температура 20-37 ° C), гарячі (температура 37-50 ° C) і дуже гарячі (температура 50-100 ° C). Заради термальних джерел багато хто їде в такі країни, як Італія, Чехія, Франція і Болгарія.
1.       Що таке гарячі джерела?
2.       Яка температура?
3.       Як розрізняють гарячі джерела?
4.       Місця розташування гарячих джерел?
3.Практична робота.
Виконаємо практичну роботу в контурних картах на ст. 2.
Проведення інструктажу..
Зараз ми позначимо на контурних картах найбільші вулкани світу: Ключевська Сопка, Везувій, Кракатау.

VI. Запитання і завдання для закріплення матеріалу
Виверження вулканів - це катастрофічне явище природи, яке викликає у людей страх - вони забрали незліченну кількість життів, стерли з лиця землі цілі міста і перетворили великі землі в безплідні пустелі.

Яку шкоду може приносити вулканізм? А яку користь?

Проблемне питання
-         Чи насправді вулканізм приносить лише шкоду? Чи є користь від цієї внутрішньої сили Землі?
Це ми  і дізнаємось зараз опрацювавши матеріал.
Метод «Мікрофон»
1 варіант опрацьовує «Негативні наслідки вулканізму»
2 варіант опрацьовує «Позитивні наслідки вулканізму»

Самостійна робота з додатковим матеріалом
(по черзі називають свої варіанти)
Слайд 29 Знайди пару
1.     Канал, по якому рухається магма до поверхні - … (жерло)
2.     Чашоподібне поглиблення на вершині - … (кратер)
3.     Магма, що вивержена на поверхню - … (лава)
4.     Гори конічної форми, складені продуктами їх виверження
5.     Джерела, які періодично викидають гарячу воду і пару - це... (гейзери )
Слайд 30 Відповіді
Цифровий диктант
( знайдіть на карті і запишіть цифру вулкана відповідно до його розміщення в сейсмічному поясі ) Атлас с. 21 КАРТКИ по варіантам
  Тихоокеанський пояс   - 1,4,6
      Альпійсько-Гімалайський – 2,3,5.
1.                Ключевська Сопка
2.                Етна
3.                Гекла
4.                Кракатау
5.                Везувій
6.                Орісаба
Який пояс найбільший?    

VІI. Підсумок уроку. Оцінювання
Слайд 30 Метод «5 речень»
1.     Сьогодні на уроці мені …
2.     Мене особливо  здивувало  те, що …
3.     До початку уроку я думав(думала), що …
4.     Було б добре, якби …
5.     Мені не сподобалося …
Чи досягли ми  результатів, які ми запланували на початку уроку?
Оцінювання.
 Людина – дрібна часточка природи Землі, хоч і володіє неабиякими знаннями технікою, здатною змінити цю природу.
Памятаймо, що берегти природу нашої планети – святий обов’язок землян!


VІІI. Домашнє завдання
Слайд 31 Домашнє завдання
         Прочитати § 20
         Підготувати інформацію «Грязьові вулкани України» - І варіант
          знайти цікаві факти про гейзери – ІІ варіант

Слайд 32 Дякую всім за роботу
Ми закінчили роботу над темою уроку.
Дякую всім.
Урок закінчено.